GSpot - kodeki niezbędne do uruchomienia filmu

GSpot - kodeki niezbędne do uruchomienia filmu
2010-02-12

GSpot analizuje pliki wideo i określa jakie kodeki (audio i wideo) niezbędne są do odtworzenia multimediów.Czasami chcesz uruchomić najnowszy film podesłany przez znajomego lub obejrzeć klip wideo - nagle odtwarzacz pokazuje błąd - brak odpowiedniego kodeka. Jest to strasznie denerwujące, szczególnie gdy sądziłeś, że ostatnio zainstalowany pakiet rozwiąże wszystkie problemy. Pliki AVI mogą być tworzone za pomocą różnych bibliotek, czasami zdarza się, że są one mało popularne. Ten tutorial ma na celu wskazanie najlepszej metody na określenie niezbędnych kodeków.

Wstęp i wymagania

Pobierz i zainstaluj GSpot

Gspot to mała, darmowa aplikacja do analizy plików wideo. Jest w stanie określić jakie kodeki zostały użyte podczas tworzenia pliku. Ponadto GSpot dostarcza wiele innych przydatnych informacji.

GSpot - pomoc:

Na pierwszy rzut oka program może wydawać się skomplikowany i zaawansowany. Nie załamuj się, szybko zaprzyjaźnisz się z interfejsem, nauczysz się nawigacji i odczytywania najważniejszych danych. Nie skupiamy się na opisie wszystkich detali, ale pokazanie jak efektywnie odczytać to czego szukamy.

Lewa strona programu pokazuje informacje na temat formatu (na przykład AVI). Po prawej stronie widzimy wiele informacji określających zapis. Dopóki nie otworzysz żadnego pliku, wszystkie pola są puste.

Ładowanie pliku:

Aby otworzyć plik wybierz File -> Open i wskaż film na dysku. Możesz też kliknąć na ... po prawej stronie pola Path. Film powinien się załadować, a GSpot wypełnić pola informacjami o pliku.

Po prawej stronie widać pole Codec oraz Name, tutaj można odczytać jakie kodeki zostały wykorzystane przy tworzeniu filmu. Przeważnie jest to DivX lub XviD.

Poniżej mamy pole Stat, pokazuje ono aktualny status kodeka - Line Codec(s) are Installed oznacza, że niezbędne pliki do odtworzenia filmu są już zainstalowane.

Po lewej stronie widzimy jakie kodeki audio zostały wykorzystane podczas kompresji filmu oraz czy są już w systemie. Często pole zawiera wartość AC3, jest to kodek używany do odtwarzania DVD.

Poniżej tabelki Video widać dodatkowe informacje na temat pliku: bit rate, frame-rate, rozdzielczość i wiele innych.

Analiza:

Format AVI to najpopularniejsza postać plików wideo, a definicje dekodujące to DivX i XviD. Przeważnie nie ma problemów z odtwarzaniem takich plików, ale czasami brakuje dźwięku. W takim przypadku trzeba skupić się na części audio. Gspot pokazuje jakie kodeki są niezbędne to prawidłowego uruchomienia. Przeważnie wymagane są kodeki formatu MP3 lub AC3. Jeśli brakuje AC3 musisz zainstalować AC3 Filter.

Konkluzja:

Mamy nadzieję, że tutorial pomoże Wam uruchomić ulubione filmy. Ponadto staramy się uaktualniać nasze zasoby tak, aby zawsze zawierały najnowsze kodeki i programy.

Polecamy kilka odtwarzaczy multimedialnych:


Zagraj w darmowe sieciowe
gry przeglądarmowe
i MMO online
Pobierz seks gry 3D
nowe gry erotyczne
i symulatory dla dorosłych
Konwertowanie wszystkich
dostępnych formatów
wideo do DVD