Backup DVD do AVI i nagrywanie na CD

Backup DVD do AVI i nagrywanie na CD
2009-12-08

Auto Gordian Knot (AutoGK) to bardzo przydatny i darmowy program, do tworzenia kopii zapasowej filmów z DVD na CD. Jest łatwy w obsłudze i umożliwia konwertowanie wideo do formatu AVI.AutoGK nie jest najszybszym rozwiązaniem z grupy programów do tworzenia backupu, ale posiada wiele przydatnych funkcji. Umożliwia dzielenie filmu DVD na kilka plików AVI o rozmiarze około 700 MB, tak by zmieściły się na zwykłych płytach CD. W przypadku płyt z serialami umożliwia bezproblemowy zapis kilku części na jednej CD.

Program nie jest jednak w stanie bezpośrednio skopiować danych z DVD na płytę CD. Niezbędne jest zdekodowanie i skopiowanie filmu na dysk twardy - do tego wykorzystamy program o nazwie DVD Decrypter.

Oprogramowanie wykorzystane w przewodniku:DVD Decrypter - ripowanie danych

Najpierw skopiujemy film z płyty DVD na dysk. Użyjemy do tego darmowej aplikacji DVD Decrypter. Włóż płytę do napędu i uruchom aplikację - rozpocznie się proces analizy danych. Po chwili zobaczysz informacje na temat filmu - długość, ilość rozdziałów itd.

W Destination wskaż miejsce na dysku gdzie program zapisze film. Niezbędne jest ustawienie odpowiednich opcji zapisu - wybierz z menu Tools->Settings i kliknij zakładkę IFO Mode. Zaznacz oba pola na dole w grupie File Names: Include PGC Number oraz Include Angle Number. Zamknij okno konfiguracji wybierając OK. Teraz wybierz menu Mode i zaznacz IFO - to samo możesz zrobić naciskając literę "i" na klawiaturze.

Wszystko jest gotowe do skopiowania filmu na dysk, kliknij kolorową ikonę z zieloną strzałką na dole po lewej - rozpocznie to proces przegrywania.AutoGK - konwertowanie do formatu AVI

AutoGK posiada przejrzysty interfejs, układ menu jest czytelny, więc obsługa nie powinna sprawić trudności.

Etap 1 - Select input and output file:
Dane wejściowe to pliki zapisane przez DVD Decrypter. Wyszukaj je na dysku, zaznacz i wybierz OK. Wyjściem jest plik AVI, który powstanie podczas konwertowania - zaznacz katalog docelowy na dysku.

Etap 2 - Select audio track and subtitle track:
Mamy możliwość wyboru ścieżki dźwiękowej oraz napisów, które chcemy dołączyć do filmu. Aby film zawierał mniej miejsca polecamy wybranie formatu audio AC3. Drugie pole to wybór języka napisów jakie obsługuje film. Ważne, żeby wybór był prawidłowy, ponieważ później nie będzie możliwości zmiany języka.

Krok 3 - Select output size:
Tutaj widać mocną stronę AutoGK, czyli możliwość wyboru wielkości pliku wynikowego oraz na ile części ma być podzielony. Pod Predefined Size określa się na ile płyt CD chcesz podzielić film. Istnieje nawet możliwość podania dokładnego rozmiar pliku AVI - pod Custom Size. Target Quality określa stopień jakości zapisywanych danych - wpływa to na rozmiar pliku wynikowego.

Krok 4 - Advanced features (opcjonalnie):
Aby zmodyfikować inne ustawienia procesu tworzenia kopii zapasowej wybierz Advenced Settings. Żadna zmiana nie jest już konieczna, są to opcje zaawansowane, ale jeśli posiadasz wiedzę na ten temat - zmiana konfiguracji może być interesująca.

Output resolution settings daje możliwość ustawienia rozdzielczości tworzonego filmu.
Output audio type to zmiana ustawień formatu ścieżki dźwiękowej - AC3 lub MP3.
Pole Codec określa jakie kodeki AutoGK wykorzysta podczas tworzenia backupu - domyślnie XviD.

Wszystko gotowe - można rozpocząć tworzenie AVI. Wybierz Add Job i utwórz nowy projekt. Po naciśnięciu Start AutoGK rozpocznie pracę nad zdefiniowanymi plikami. Po lewej stronie widoczny jest log procesu, śledzi on proces tworzenia kopii zapasowej i wyświetla ewentualne komunikaty o błędach. Konwertowanie do AVI może zająć sporo czasu, po utworzeniu filmu wystarczy nagrać wynik na CD.


Tutorial korzysta z oprogramowania:


Źródło:
doom9


Zagraj w darmowe sieciowe
gry przeglądarmowe
i MMO online
Pobierz seks gry 3D
nowe gry erotyczne
i symulatory dla dorosłych
Konwertowanie wszystkich
dostępnych formatów
wideo do DVD